A karácsony íze

Home / Blog / A karácsony íze

Kedves Látogatóm!

Ismét eltelt egy év, s a tavalyi nagyon izgalmas adventi interjúk nyomán elindulva, idén is több érdekes témával készültem Nektek. Első bejegyzésem szándékosan időzítettem az adventi készülődés elejére, ugyanis érdemes már most foglalkozni vele.

Ahogy a karácsonyi videóban is említettem, ebben az időszakban sokaknál a túlevés vagy a pánik-diéták veszik kezdetüket, ez pedig senkinek nem használ. Részemről csak saját tapasztalatokról tudok mesélni, éppen ezért kifaggattam a témában két, nálam sokkal jártasabb szuper csajt: Somogyi Anitát, az Étkezéstudat blog háziasszonyát, és az éppen várandós Éhes Joló-Én bébispenót Nyíri Zsuzsiját. Anita, az itthon még kevésbé ismert, de nagyon érdekes szakma, az étkezési pszichológa felől közelíti meg az étkezési szokásainkat. Zsuzsi pedig egy hajdani komoly betegséget leküzdve lett a tartható és élvezettel teli egészséges életmód híve és nagykövete. 

Szerintem rettenően izgalmasan hangzik, mutatom, miket meséltek és tanácsoltak a hölgyek! 😉

Sokan bele sem gondolunk, hogy mennyi minden befolyásolja az étkezési szokásainkat, akár azt, hogy adott diéta mennyire lesz sikeres vagy éppenséggel sikertelen. A média hatásairól nem is beszélve. Ismerősek lehetnek az alábbi helyzetek: 

a gondolataid megszállottan az étel körül forognak, akár már a sokadik olyan este van a hátad mögött, amikor az evésroham következtében túletted magad? Netán mindig az ételhez nyúlsz, amikor szomorúnak, magányosnak vagy rosszul érzed magad?  Szereted a tested?! Na, ugye! Esetleg keményen hajtod magad a testmozgással, mégsem éred el soha a kívánt eredményt…?

Egészségügyi kihívásokkal küzdesz, kevés időd jut önmagadra és egy véget nem érő elnyomás állapotában élsz? És az se könnyít a helyzeteden, ha úgy érzed, hogy a tested -és ahogy te megtapasztalod a tested és az étkezésed- akadályoz meg abban, hogy azt az életet éld, amire valójában vágysz…

Amint látható, ez a dimenzió minden diétán, táplálkozási rendszeren és trenden túl mutat, hiszen az esetek legnagyobb részében nem az étellel van a probléma.

 

 

 

 

 

 

Sajnos a reklámok, különböző akciók mögött az élelmiszeripar les minket, és a pénzünket akarja – és a dolgot nehezíti, hogy jelenleg az egészséges életmód nagy divat, tehát ilyen köntösben is kínálnak nekünk felesleges termékeket. Érdemes tehát feldolgozatlan és a természetes összetevőkre fókuszálni. Zöldségek, gyümölcsök, a feldolgozatlan gabonák és a hüvelyesek régi táplálékaink és változatosan elkészíthetők.

A két hölgy egyöntetűen a minőségi összetevőkre történő fókuszt hangsúlyozta ki, hisz tudjuk, a kevesebb, de jobb, sokkal több, főleg igaz ez a húsok, halak, tejtermékek, illetve a tojás esetében.  Legyen az főétel, nasi, alkohol, stb., a számunkra elérhető legjobb minőségű ételre, italra essen a választásunk! Az adventi készülődés és a lehűlt idő mindenképpen a melegség, a fény, az örömteli pillanatok becsempészésére inspirál minket. Ezért melegítő, akár tüzes hatású fűszerek használata (pl. indiai, mexikói konyha) alkalmanként jó irány lehet vagy a narancsszeletek és a fahéj beemelése is az ételekbe. Szintén kihangsúlyozták, hogy nem mindig szükséges több ezer forintot elkölteni ahhoz, hogy egy kis ötletet, finomságot és lelkesedést gyűjtsünk az otthonaink ünnepélyessé tételéhez.

Anita bátorít mindenkit, hogy töltekezzen fel illatokkal, ízekkel, karácsonyi hangulathoz, ehhez mécseseket gyújthat a vacsorákhoz vagy a karácsonyi vásárok meglátogatásával is fokozhatjuk az ünnepi kedvet.

Válasszunk idény zöldségeket, gyümölcsöket, a céklát, édesburgonyát, sütőtököt, ezeket egy kis póréhagymával és fokhagymával, szárnyas húsokkal és friss zöld fűszerekkel pikkpakk csodás tápláló és ízletes egytálétellé varázsolhatjuk a sütőben, természetesen jó minőségű házi zsír vagy vaj segítségével.

Zsuzsi kismamaként is hihetetlen csinos, utánajártam, hogy mi a titka. A lehetőség szerint saját maga által főzött tartalmas ételek.  A másik a mozgás: egy kismamának sokat kell mozognia! Másként nem is lehet elbírni ezt az egyre nagyobb súlyt! Kismamatorna, gyógytorna, sok séta a szabad levegőn mind hasznosak. Az életet és az étkeket is élvezi, gyakran hódol az étcsokoládé iránti szenvedélyének. 🙂

A kérdésemre, miszerint karácsonykor mire érdemes figyelni, ha élvezni szeretnénk az ünnepi ízeket és nem önmagunkat sanyargatni, mégsem szeretnénk januártól két számmal  nagyobb ruhákat venni, kapaszkodjatok meg, a lassítást és a jelenlevést emelték ki! Az evés lelassítása következtében csökken az elfogyasztott adag, nő az étkezés élvezeti értéke.

Anita az évtizedek alatt ránk rakódott és belénk ivódott, ún. mérgező étkezési hiedelmek és hitrendszerek  (kalória hipotézis), (cukor mítosz), (zsír mítosz) káros hatásáról mesélt. A félelem, a negatív hangulat felborult anyagcserét és ún. placebo hízást idézhet elő. Zsuzsi a hála fontosságát is megemlítette, a csodálatos ízekért, hiszen ilyenkor dúskálnak a finomságok, mint a vad, a lazac, a harcsapörkölt és házi sütemény különlegességek az ünnepi asztalokon. 

Amire viszont mindketten felhívták a figyelmünket, az a szorongás elengedése!! Élvezzük ki az ízeket és figyeljünk testünk jelzéseire!! Sétáljunk nagyokat a friss, szabad levegőn, ez a finom falatok “levezetésében” is segít, Zsuzsi orvosságként emlegette.

 

Miután megemésztettem ezt a sok hasznos és új információt az étkezéssel kapcsolatosan, részemről bizton állítom, az adventi időszak minden ízét ki fogom élvezni!

(T)egyétek Ti is így!

 

Ha tetszett a bejegyzés és felkeltette érdeklődéseteket az étkezéssel kapcsolatos számtalan izgalmas kérdéskör, Anita és Zsuzsi blogját az alábbi elérhetőségeken találjátok:

https://www.facebook.com/ehesjolo/

https://etkezestudat.blog.hu/

Szilagyi Dorottya on EmailSzilagyi Dorottya on FacebookSzilagyi Dorottya on InstagramSzilagyi Dorottya on Pinterest
Szilagyi Dorottya
A smink számomra nem pusztán egy foglalkozás. Sokkal inkább egy eszköz a kifejezéshez. A smink egy életérzés, melynek segítségével játékra hívhatjuk kreativitásunk.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .